Sokszorosított variációk I. / Fajó sziták, 1966-1991
2015. április. 01. - 2015. április. 15.
XX. századunk második felében – a rézkarc, rézmetszet, linóleum, litográfia mellé – a színt is magába foglalni képes szerigráfia-technika zárkózott, a szín szerves részévé vált a papírra készített sokszorosítási eljárásnak. Mint új eszközt nekünk is tudomásul kellett vennünk azzal a ténnyel együtt, hogy a szerigráfia teljesen egyen értékű minden korábban kialakult sokszorosítási eljárással . Ezt az optikai hatásfokot semmi sem tudja olyan intenzíven hozni mint a szita, ugyan olyan kézműves munka mint például a rézmetszés. Fázisai : műhelyrajz, film-metszés színre bontással, szita-előkészítés, alapozás, másolás, nyomat készítés.
A művészi szerigráfia-nyomtatást Magyarországon 1968-ban mi, a későbbi Pesti Mühely tagjai vezettük be. Az első közös szita-mappánk ( a teljes kémiai háttér hiányában valkyddal kevert olajfestékkel készült, Bak, Fajó, Molnár, Nádler ) 1968-ból való. Már akkor feléreztük, megsejtettük ennek a grafikai sokszorosításnak több szempontból is létfontosságú jelentőségét és lehetőségét, a tanulságai már abban a mappában is tetten érhetők.
A színes sokszorosítás társadalmi értelemben is létfontosságú volt számunkra (hiszen festők voltunk, nem grafikusok ) mert azok a színvariációk hozzájárultak személyiségünk, forma és festői színvilágunk kibontakoztatásához , egyben feloldották mesterséges elszigeteltségünket mivel általuk adtunk hírt magunkról grafikai biennálékon a világnak.
Fajó János, 2015. márciusa